Skip to content

31 Nature BoulevardJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 6, 2017

Property Information

Block7601
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,347
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,200
38%
Improvement Value:$503,700
62%
Total Assessment$810,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,526+3.9%
2024$10,126+4.0%
2023$9,734+1.4%
2022$9,600+1.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,347DeedBook 16817, Page 987Recorded7/28/2017

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 13893, Page 1509

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 13282, Page 1675

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5725, Page 606

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5602, Page 882

Property Sale

SaleMulti
$243,000
DeedBook 4806, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1989