Skip to content

20 Buckingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2025

Property Information

Block7601
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,504
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,000
38%
Improvement Value:$522,500
62%
Total Assessment$836,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,652+6.5%
2024$9,998+4.1%
2023$9,601+1.4%
2022$9,465+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970