Skip to content

17 New Castle CourtJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2005

Property Information

Block7601
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,424
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
53%
Improvement Value:$267,400
47%
Total Assessment$573,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,650+4.1%
2024$6,388+4.2%
2023$6,131+1.5%
2022$6,042+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970