Skip to content

1 Westminster DriveJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block7602
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage4,048
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,600
34%
Improvement Value:$615,000
66%
Total Assessment$926,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,707+3.9%
2024$10,300+4.0%
2023$9,902+1.4%
2022$9,765+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14631, Page 1112

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 10015, Page 1309

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5081, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1970