Skip to content

4 New Castle CourtJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block7602
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SFZ1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,677
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,000
49%
Improvement Value:$329,300
51%
Total Assessment$643,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,570+3.9%
2024$8,245+4.0%
2023$7,926+1.4%
2022$7,816+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$427,000
Sq Ft2,677DeedBook 17672, Page 1919Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,681DeedBook 17273, Page 1991Recorded10/18/2018

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 13662, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1970