Skip to content

5 Lehigh BoulevardJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 2, 2017

Property Information

Block7701
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,750
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,600
40%
Improvement Value:$439,100
60%
Total Assessment$728,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,485+5.4%
2024$8,047+4.0%
2023$7,736+1.4%
2022$7,629+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 16663, Page 109Recorded2/17/2017

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5096, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1960