Skip to content

29 Adelphi DriveJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block7702
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,750
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,100
42%
Improvement Value:$410,200
58%
Total Assessment$710,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,414+3.9%
2024$8,095+7.3%
2023$7,543+1.4%
2022$7,439+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 16593, Page 1494Recorded12/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1963