Skip to content

4 Marymount CourtJackson, NJ 08527

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block7706
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,604
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,800
60%
Improvement Value:$202,000
40%
Total Assessment$507,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,663+4.1%
2024$6,401+4.2%
2023$6,143+1.5%
2022$6,055+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,604DeedBook 19997, Page 732Recorded4/30/2025

Property Built

Built

Year Built: 1963