Skip to content

32 Villanova DriveJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Jan 30, 1998

Property Information

Block7801
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,576
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,100
56%
Improvement Value:$238,500
44%
Total Assessment$538,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,026+4.0%
2024$6,759+4.0%
2023$6,497+1.4%
2022$6,407+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5546, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1960