Skip to content

5 Dartmouth DriveManchester Township, NJ 08759

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block7806
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,056
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,600
61%
Improvement Value:$191,000
39%
Total Assessment$491,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,628+3.9%
2024$6,377+4.0%
2023$6,130+1.4%
2022$6,045+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 13509, Page 1584

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 13322, Page 171

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5750, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1958