Skip to content

13 Villanova DriveJackson, NJ 08527

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2015

Property Information

Block7805
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,000
61%
Improvement Value:$192,200
39%
Total Assessment$493,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,927+3.9%
2024$6,664+4.0%
2023$6,406+1.4%
2022$6,317+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 14009, Page 1851

Property Built

Built

Year Built: 1958