Skip to content

8 Rutgers RoadJackson, NJ 08527

Built 1966

Last Sale Date
Feb 4, 2009

Property Information

Block7806
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,572
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,100
57%
Improvement Value:$224,700
43%
Total Assessment$524,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+4.3%
2024$6,174+4.4%
2023$5,916+1.5%
2022$5,827+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966