Skip to content

5 Rutgers RoadJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block7807
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,696
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,500
55%
Improvement Value:$242,900
45%
Total Assessment$544,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+3.9%
2024$6,811+4.0%
2023$6,548+1.4%
2022$6,457+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 16828, Page 714Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 16192, Page 1724Recorded9/18/2015

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5473, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1963