Skip to content

4 Elm StreetJackson, NJ 08527

Built 2006

Last Sale Price
$432,500
Last Sale Date
Jul 6, 2006

Property Information

Block8201
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,106
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,900
27%
Improvement Value:$507,700
73%
Total Assessment$699,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,820+3.6%
2024$9,483+3.4%
2023$9,172+1.4%
2022$9,043+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$432,500
DeedBook 13281, Page 1632

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 11980, Page 1460

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5728, Page 940