Skip to content

163 N County Line RoadJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$4,635,220
Last Sale Date
May 3, 2005

Property Information

Block8401
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class10
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage59,475
Acreage9.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,878,000
32%
Improvement Value:$4,070,000
68%
Total Assessment$5,948,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,620+3.6%
2024$76,890+3.4%
2023$74,370+1.4%
2022$73,320+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$4,635,220
DeedBook 12603, Page 1284