Skip to content

129 N County Line RoadJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$1,725,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block8401
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class10
Description1SBA
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage6,500
Acreage2.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$891,000
52%
Improvement Value:$834,000
48%
Total Assessment$1,725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,022+3.6%
2024$28,993+3.4%
2023$28,042+1.4%
2022$27,647+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,725,000
DeedBook 19070, Page 1212Recorded6/17/2022

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 15350, Page 1916

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 13838, Page 349