Skip to content

134 Hickory RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 1996

Property Information

Block8501
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningLC
Sq Footage1,269
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,300
47%
Improvement Value:$283,000
53%
Total Assessment$530,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784+3.6%
2024$6,551+3.4%
2023$6,336+1.4%
2022$6,247+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985