Skip to content

30 Magnolia DriveJackson, NJ 08527

Built 1936

Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block8801
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage930
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,100
64%
Improvement Value:$134,000
36%
Total Assessment$374,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,465+3.6%
2024$5,277+8.7%
2023$4,854+1.5%
2022$4,782+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936