Skip to content

554 Bennetts Mills RoadJackson, NJ 08527

Built 1966

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
Nov 19, 1989

Property Information

Block8801
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage2,750
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,400
31%
Improvement Value:$491,400
69%
Total Assessment$711,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,143+3.6%
2024$8,830+3.4%
2023$8,540+1.4%
2022$8,420+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 4813, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1966