Skip to content

9 Rachel CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 5, 2007

Property Information

Block9102
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,043
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,200
30%
Improvement Value:$541,700
70%
Total Assessment$768,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,842+3.6%
2024$10,470+3.4%
2023$10,127+1.4%
2022$9,984+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 13773, Page 1877

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5507, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1997