Skip to content

1 Rachel CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$235,600
Last Sale Date
Nov 20, 1997

Property Information

Block9102
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,617
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,200
30%
Improvement Value:$564,300
70%
Total Assessment$803,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,248+3.5%
2024$11,828+3.4%
2023$11,441+1.4%
2022$11,279+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$235,600
DeedBook 5528, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1997