Skip to content

20 Olivia WayJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block9301
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,517
Acreage2.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,400
27%
Improvement Value:$808,100
73%
Total Assessment$1,099,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,939+3.5%
2024$14,427+3.4%
2023$13,954+1.4%
2022$13,757+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,517DeedBook 16888, Page 1356Recorded10/2/2017

Property Sale

Sale
$284,100
DeedBook 10700, Page 1692

Property Built

Built

Year Built: 2001