Skip to content

4 Prince CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block15301
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,517
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,700
31%
Improvement Value:$610,300
69%
Total Assessment$890,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,129+3.5%
2024$12,679+6.6%
2023$11,894+1.4%
2022$11,726+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft3,517DeedBook 15813, Page 1361Recorded5/28/2014

Property Sale

Sale
$456,860
DeedBook 11197, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 2002