Skip to content

9 Knolls DriveJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Date
Aug 5, 1988

Property Information

Block9301
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2SFL2UG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,166
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,500
38%
Improvement Value:$398,800
62%
Total Assessment$642,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,852+3.6%
2024$9,514+3.4%
2023$9,202+1.4%
2022$9,072+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4692, Page 147