Skip to content

1014 East Panama CourtForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block105
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1+AG 0864
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
52%
Improvement Value:$87,700
48%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,655+7.0%
2024$4,352+6.5%
2023$4,087+3.3%
2022$3,957+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft864DeedBook 18893, Page 1159Recorded2/3/2022

Property Sale

Sale
$233,028
DeedBook 13215, Page 395

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4742, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1972