Skip to content

1200 Cypress PlaceForked River, NJ 08731

Built 1998

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 11, 1998

Property Information

Block1126
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1120
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,120
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
41%
Improvement Value:$112,500
59%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,853+7.0%
2024$4,537+6.5%
2023$4,261+3.3%
2022$4,125+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5576, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$17,500
DeedBook 5463, Page 779

Property Sale

SaleMulti
$3,100
DeedBook 5207, Page 111