Skip to content

1206 Cypress PlaceForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Date
Nov 18, 1993

Property Information

Block1126
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1494
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,494
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
41%
Improvement Value:$113,900
59%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,888+7.0%
2024$4,570+6.5%
2023$4,292+3.3%
2022$4,155+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5126, Page 229

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4583, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1975