Skip to content

1207 Kennebec RoadForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2006

Property Information

Block1129
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1484
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,484
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
39%
Improvement Value:$123,100
61%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,121+7.0%
2024$4,788+6.5%
2023$4,497+3.3%
2022$4,353+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$91,100
DeedBook 5172, Page 527

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 5088, Page 882

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4648, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1975