Skip to content

1227 Edgemere AvenueForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block1133
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1232
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,232
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
42%
Improvement Value:$119,700
58%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,212+7.0%
2024$4,873+6.5%
2023$4,577+3.3%
2022$4,431+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$247,000
DeedBook 13266, Page 628

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 5195, Page 656

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4548, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1987