Skip to content

1238 Clearview StreetForked River, NJ 08731

Built 1980

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Dec 22, 1994

Property Information

Block1140
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1572
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,572
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
41%
Improvement Value:$117,100
59%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,020+7.0%
2024$4,693+6.5%
2023$4,408+3.3%
2022$4,267+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 5236, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

SaleMulti
$35,045
DeedBook 3771, Page 462