Skip to content

1245 Sylvania PlaceForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block1146
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1774
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,774
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
33%
Improvement Value:$170,400
67%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,485+13.1%
2024$5,735+11.6%
2023$5,138+3.3%
2022$4,974+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,774DeedBook 16836, Page 81Recorded8/14/2017

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 5728, Page 630

Property Sale

SaleMulti
$96,500
DeedBook 4481, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1978