Skip to content

44 Saltspray DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block242
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1761
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,761
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
44%
Improvement Value:$125,900
56%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,699+7.0%
2024$5,328+6.5%
2023$5,004+3.3%
2022$4,844+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 16113, Page 1186Recorded6/22/2015

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 12524, Page 1871

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 10540, Page 470

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3866, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1970