Skip to content

1219 Olds StreetForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
May 19, 2008

Property Information

Block1149
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,198
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
50%
Improvement Value:$81,200
50%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,110+7.0%
2024$3,843+6.5%
2023$3,609+3.3%
2022$3,494+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$174,000
DeedBook 14039, Page 1200

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 10885, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1960