Skip to content

1247 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$83,900
Last Sale Date
Oct 16, 1987

Property Information

Block1149
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0870
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage870
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
45%
Improvement Value:$72,300
55%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,350+7.0%
2024$3,132+6.5%
2023$2,941+3.3%
2022$2,848+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,900
DeedBook 4607, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1972