Skip to content

1304 Bullard AvenueForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block1153
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1127
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,127
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
39%
Improvement Value:$124,100
61%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,197+7.0%
2024$4,859+18.7%
2023$4,092+3.3%
2022$3,961+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,127DeedBook 18627, Page 1191Recorded8/12/2021

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,127DeedBook 17343, Page 886Recorded12/31/2018

Property Sale

SaleMulti
$223,600
DeedBook 14270, Page 864

Property Sale

SaleMulti
$238,000
DeedBook 12944, Page 380

Property Sale

SaleMulti
$169,500
DeedBook 12174, Page 520

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4670, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1975