Skip to content

1314 Leguene AvenueForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block1167
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1127
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,127
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
42%
Improvement Value:$113,300
58%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,974+7.0%
2024$4,650+6.5%
2023$4,368+3.3%
2022$4,228+9.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$242,500
DeedBook 13202, Page 1238

Property Built

Built

Year Built: 1972