Skip to content

1256 Olds StreetForked River, NJ 08731

Built 2022

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block1157
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF-2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,087
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
18%
Improvement Value:$375,800
82%
Total Assessment$458,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,626+9.1%
2024$10,661+477.3%
2023$1,847+3.3%
2022$1,788+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft3,087DeedBook 19198, Page 367Recorded10/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 18736, Page 710Recorded10/21/2021