Skip to content

1353 M StreetForked River, NJ 08731

Built 1992

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block1163
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1584
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,584
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
36%
Improvement Value:$144,600
64%
Total Assessment$225,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,717+7.0%
2024$5,344+7.3%
2023$4,980+3.3%
2022$4,821+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000
Sq Ft1,584DeedBook 18753, Page 1102Recorded11/1/2021

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 16613, Page 1673Recorded12/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 15421, Page 568

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4986, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 4447, Page 465