Skip to content

526 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block1467
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1584
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,584
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
37%
Improvement Value:$129,100
63%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,197+7.0%
2024$4,859+6.5%
2023$4,563+3.3%
2022$4,418+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,584DeedBook 19394, Page 1912Recorded6/2/2023

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 10209, Page 1100

Property Sale

SaleMulti
$98,900
DeedBook 4510, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1985