Skip to content

1312 Bullard AvenueForked River, NJ 08731

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block1168
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1124
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,124
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
53%
Improvement Value:$70,700
47%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,844+7.0%
2024$3,594+6.5%
2023$3,375+3.3%
2022$3,268+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$16,000
DeedBook 3611, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1940