Skip to content

1316 Bullard AvenueForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 8, 2022

Property Information

Block1168
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1415
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,415
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
44%
Improvement Value:$102,800
56%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,657+7.0%
2024$4,354+6.5%
2023$4,090+3.3%
2022$3,959+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,415DeedBook 16429, Page 1336Recorded6/24/2016

Property Sale

SaleMulti
$238,000
DeedBook 13433, Page 1900

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 5268, Page 942

Property Sale

SaleMulti
$49,400
DeedBook 3818, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1974