Skip to content

1318 Wood AvenueForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Jun 29, 2004

Property Information

Block1170
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2UG 1680
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,680
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
36%
Improvement Value:$143,200
64%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,681+7.0%
2024$5,311+6.5%
2023$4,988+3.3%
2022$4,829+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$237,500
DeedBook 12173, Page 1402

Property Sale

SaleMulti
$37,270
DeedBook 4418, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1970