Skip to content

1307 Moosehead StreetForked River, NJ 08731

Built 2000

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 13, 2004

Property Information

Block1170
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1626
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,626
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
35%
Improvement Value:$150,500
65%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,866+7.0%
2024$5,484+6.5%
2023$5,151+3.3%
2022$4,987+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 12314, Page 1659

Property Sale

SaleMulti
$134,500
DeedBook 10207, Page 1647

Property Built

Built

Year Built: 2000