Skip to content

1331 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block1171
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1772
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,772
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
35%
Improvement Value:$158,800
65%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,915+7.3%
2024$5,514+1.9%
2023$5,413+3.3%
2022$5,241+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$349,000
Sq Ft1,772DeedBook 18170, Page 155Recorded11/24/2020

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 11430, Page 1822

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 10890, Page 1420

Property Built

Built

Year Built: 1969