Skip to content

1308 Lee WayForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block1174
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1332
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,332
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
41%
Improvement Value:$116,900
59%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,015+7.0%
2024$4,688+6.5%
2023$4,403+3.3%
2022$4,263+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$219,900
DeedBook 14987, Page 863

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5502, Page 130

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 4399, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1986