Skip to content

1306 Lee WayForked River, NJ 08731

Built 2006

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
May 5, 2006

Property Information

Block1174
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF-O-1AG 1622
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,622
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
29%
Improvement Value:$139,300
71%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,967+7.0%
2024$4,643+6.5%
2023$4,361+3.3%
2022$4,222+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$308,000
DeedBook 13172, Page 1410

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 12640, Page 187

Property Sale

SaleMulti
$5,100
DeedBook 5056, Page 289