Skip to content

1411 Bullard AvenueForked River, NJ 08731

Built 1963

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 1, 2020

Property Information

Block1175
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1204
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,204
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
35%
Improvement Value:$149,200
65%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,818+7.9%
2024$5,394+6.8%
2023$5,051+3.3%
2022$4,890+52.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 17849, Page 1111Recorded4/8/2020

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft1,204DeedBook 17632, Page 709Recorded10/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$67,067
DeedBook 5482, Page 492

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 4982, Page 827

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 4229, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1963