Skip to content

1425 Jay StreetForked River, NJ 08731

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block1175
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1284
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,284
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
39%
Improvement Value:$129,000
61%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,372+7.0%
2024$5,022+6.5%
2023$4,717+3.3%
2022$4,566+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 5030, Page 622