Skip to content

1414 Jay StreetForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
May 2, 1990

Property Information

Block1187
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
DescriptionF15
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,650
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
38%
Improvement Value:$129,800
62%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,342+7.0%
2024$4,994+6.5%
2023$4,690+3.3%
2022$4,541+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 4832, Page 665

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 4556, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1973