Skip to content

1454 Jay StreetForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Aug 13, 1999

Property Information

Block1192
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1232
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,232
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
43%
Improvement Value:$110,200
57%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,870+7.0%
2024$4,553+6.5%
2023$4,276+3.3%
2022$4,140+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5735, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4832, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1990